a fényképek illusztrációk!
2007-ben a neten böngészve néhány furcsa filmre bukkantam. Egy úriember egy szóló kenuban, talpig ünneplőben, két térden térdelve furcsa figurákat mutatott be, máshol egy vegyes páros tette ugyanezt, mindezt zenére, peremig megdöntött hajóval, hihetetlen eleganciával.
Öreg kenus vagyok én, tetszett is, mi ez nekem, nosza essünk neki….. azóta is tanulom…
Kis kutakodás után kiderült, hogy van olyan, hogy amerikai freestyle canoe és olyan is, kanadai stílus (classic canadian style), és a könyvespolcomról leköszönt egy régóta ott várakozó könyv,
kinyílt egy teljesen új világ, egy új történet, szép lassan összeállt jelen és múlt, az evezve hajtott kishajók formai és funkcionális evolúciója.
Egyre világosabb lett, hogy versenysportunkkal ugyan a világ tetején vagyunk, mégis milyen keveset tudunk siker sportunk egészen közeli történetéről is, és milyen keveset használunk a mai létező rekreációs kultúrákból, azokról csak másod-harmad kézből, a ‘net segítségével szerzünk ismereteket utólag, így nem is épült bele rekreációs kultúránkba.
Az is kiderült, hogy időben, és térben is egészen közel vannak hozzánk az evezésnek ezek a formái, melyek a funkcionális sík- és vadvízi kenu használattól a rekreáció és sport felé vezető úton alakultak ki, máig élnek, és ismeretlen élményeket, öröm forrásokat rejtegetnek. Merthogy a hajóépítés és evezés technika kezdeti ösztönös, tapasztalati úton való kialakulása után a történet felgyorsult, a “rongy kenut” (így nevezte az amerikai elit a nyírfakéreg kenut) felváltó fa kenu térhódítása után 1880-90-re a kenu kiemelkedett addigi, kb. a talicskával azonos értékű besorolásából, bevonult a rekreációs világba, oda stabilan beágyazódott, a hajóépítésben pedig az addigi anyagfelhasználás centrikus szemlélet mellett megjelentek most már a felhasználás mikéntjére optimalizált formai kísérletek és kezdett kialakulni egy egységes és tudatos evezéstechnikai alapkészlet.
- Az alapegység a tradicionálisan 6 m-nél általában rövidebb egy kenu/két ember felállás.
- Ebből nő ki az 1610-es évektől a voyageur kenuk elől-hátul kormányzása
- Evezéstechnikai értelemben ebből alakult ki a klasszikus kanadai szóló stílus (Omer Stringer), amelyben az első és hátsó ember munkáját egy kenus is képes elvégezni, az evezés változtatható összetevőit céljai szerint tudatosan adaptálva, Reg Blomfield)
- E virtuozitás és az igen magas szintű móka evezés Bill Mason filmjein, könyvein és technikai alapvetésén keresztül jutott el hozzánk, az ő vadvízi adaptációja és a szóló túrázás romantikája ikonikus értékű egész Európában.
- És ebből lett a freestyle kenu.
|
A style evezés tehát egy választható eszköz, egy sajátos nyelv, egy olyan szint, amely a tudás megszerzésén keresztül a történettel való azonosulást is jelenti. Az alapkészségek megszerzése után a szóló és páros evezés gyakorlatilag egy közös családba tartozik, egy magasabb, tudatosabb, értőbb szintre emeli a rekreációs evezést.
A freestyle kenu e funkcionális, technikailag kimunkált és átélt evezési stílusnak egyfajta esszenciája, attól kicsit már elemelkedik, egy magáért való technikai játék, mely magában hordozza az egész történetet, az összes vadvízi technikai elemet, az állandó és teljes kontrollt, a hajóforma, az áramlás, a bevitt és kivett energiák harmóniáját.
Az elődöktől megkaptuk az eszközt, sikeresek lettünk, de nem kaptunk hozzá gyökereket. A style evezés kialakulásának feltárása és elsajátítása egyfajta azonosulást jelent múlttal, kultúrával és jelennel.
A szóló (és páros) style evezés köti össze a tengerentúli és az európai nyugatot velünk, és még régebbről is eredeztet, a funkcionális ősiséggel, a kenu készítés és használat hajnalával kapcsol össze.
És ez helyez el bennünket hiányzó láncszemként remélhetőleg az amatőrök és a profik közé, ez ad nekünk egy érvényes identitást.
Az elődökkel, a történettel való azonosulást és az ebből fakadó élmények átélését jelenti számomra a szóló (és páros) kenuzás. A szóló (páros) kenuzás tehát hangulat, technika, tudás, együtt és külön, felszálló füst, tűzbe révedő tekintet, funkcióöröm, béke.
A SzólóKenu Közösség egy hasonló érdeklődésen alapuló laza, amatőr közösség, ahol jól érezzük magunkat, mert azt csináljuk, amit szeretünk.
A június 24-25.re tervezett találkozó pedig egy lehetőség arra, hogy tanuljunk egymástól, megmutassuk kincseinket, megéljük a vágyainkat és elinduljunk egy közös és egységes úton, barátkozzunk, élvezzük amit csinálunk.
Nincsenek ügyetlenek és profik, csak vizet, kenut szerető emberek vannak. Így lesz folyamatos a mi jelenünk, így ágyazódik bele kajak-kenu kultúránk a saját gyökereibe. Ha ez küldetés, hát legyen.
A találkozón előadásokat, szakmai beszélgetéseket, tábortüzezést, evezéstechnikai kurzusokat tervezünk.
A sok lehetséges téma közül néhány:
– Egy kis szóló kenu történet
– Szóló túrázás: felszerelések, férfias játékok
– Freestyle kenu – Canadian style
(Egy új rekreációs evezés forma, egyfajta móka evezés, azaz hogyan
tölts el kellemes és hasznos órákat a vízen- Párosban is).
– Egy kis hajó anatómia, hajótípusok, lapáttípusok
– Kenuiskolai játékok
– Büszkeségem – sóvárgásom: Az én kenum
Eventus KenuKlub – SzólóKenu Közösség
Kis András www.eventus-vizitura.hu